| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Positions | 16 |
| Connector Type | Shrouded |
| Gender | Male |
| Packaging | Bag |
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 2.54 mm |
Stock: 112
Distributors
pcbx
Unit Price$0.65856
Ext.Price$0.65856
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.65856 | $0.65856 |
| 10 | $0.53213 | $5.32130 |
| 25 | $0.49582 | $12.39550 |
| 50 | $0.46199 | $23.09950 |
| 100 | $0.43047 | $43.04700 |
| 300 | $0.40110 | $120.33000 |
| 500 | $0.34309 | $171.54500 |
